sâmbătă, 13 martie 2010

12 Monkeys

Terry Gilliam îmi place. "12 monkeys" - "Armata celor 12 maimuţe" e un film în care atât Bruce Willis cât şi Brad Pitt ies din rolurile lor de duzină şi din banal. Dacă ar fi numai asta şi ar fi destul. Da, Bruce Willis mai are un film în care nu e el, ("Pulp Fiction") sau e el, depinde cum priveşti, dar în ăla e altceva, e cu totul altceva. Ăla nu e film, e altceva. E meta-film, dacă pot folosi termenul ăsta, ca să nu folosesc termenul de parodie. E imaginea răsturnată, pentru că filmul e pe dos. Dar în "12 monkeys" nu e nici o parodie, şi Bruce Willis e ... E cel mai bun film al lui, şi mai ales că nu e un film de ăla. Nu are nici happy-end, şi nici măcar nu e SF, deşi afişul şi acţiunea au motive SF, sau nu motive, ci decoruri împrumutate din SF, călătorii în timp, cataclisme globale, moarte, viruşi, aparaturi. Dar nu e SF. (Dacă prin SF înţelegem un western cosmic, dar asta e altă discuţie, genul SF e atât de clişeizat şi de prost văzut şi de greşit văzut, încât...) Călătoria în timp are rolul de a salva lumea, desigur, dar mai ales are rolul de a-l salva pe el (am uitat numele personajului) . Actorul e oricum salvat de filmul ăsta.
Ideea, dacă există o idee, este că sfârşitul lumii nu va avea legătură cu mânia lui Dumnezeu sau cu intervenţia ălora cu ochii oblici şi pielea albastră, ci cu răutatea şi invidia umană, şi că viitorul se schimbă dar nu e sigur că oamenii se schimbă. Filmul arată mult mai bine decât ce zic eu aici. E încântător, întunecat şi delicat şi strălucitor. Ca toate filmele lui Terry Gilliam.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu