luni, 5 iulie 2010

Borges spune că în realitate nu există simetrii, ca în justiţie sau poezie. Poate că simetrii nu există, dar repetiţii există, asta e cert. Un meci de fotbal Mexic - Argentina nu e o mare repetiţie, şi nici faptul că mexicanii nu sunt favoriţii arbitrilor nu e mare scofală, iar faptul că nemţii joacă la fel de când îi ştiu poate fi pus pe seama negurilor Germaniei, greu de desluşit de nişte latini leneşi în gândire. Dar... senzaţia teribilă de deja-vu, deja atât de obositoare încât aproape poţi zice rezultatele meciurilor fără să te uiţi prea atent la ele, 4-0 germania, 2-1 brazilia...

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu